WhatsApp

Özel Bingöl Hastanesi ''Bebek Dostu Sağlık Kuruluşu Ünvanı'' nı korudu.

Özel Bingöl Hastanesi ''Bebek Dostu Sağlık Kuruluşu Ünvanı'' nı korudu.

Özel Bingöl Hastanesi ''Bebek Dostu Sağlık Kuruluşu Ünvanı'' nı korudu.

Sağlık Bakanlığı tarafından çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, bebek ve çocuk ölümlerinin önlenmesi amacıyla yürütülen programlar arasında yer alan Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı kapsamında Bingöl, 'Altın Bebek Dostu İl' olmaya hak kazandı.

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 20 sağlık kuruluşuna bu kapsamda plaket verildiği ifade edildi. Anne sütü ve emzirme konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla birçok sosyal çalışma yapıldığı vurgulanan açıklamada, bu sosyal çalışmalar hakkında detay verilmemesi ise dikkat çekti. Açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, bebek ve çocuk ölümlerinin önlenmesi için diğer çocuk sağlığı programlarına ek olarak 1991 yılından itibaren “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir.

Bu kapsamda emzirmenin korunması ve desteklenmesi ile programın temelini oluşturan başarılı emzirmede 10 adım stratejisinin tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında uygulanması ve devamının sağlanması ile beslenme bozukluklarının önlemesi böylece de çocuklarda ölüm ve hastalık oranlarını düşürmek hedeflenmektedir. Program tüm dünyada da uygulanan “Bebek Dostu Hastaneler” kavramı ile başlamış, 2000'li yıllara gelindiğinde birinci basamak sağlık kuruluşlarının da dâhil olması ile “Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları” olarak ilerleme kaydetmiştir. İlimiz yaptığı çalışmalarla önce Bebek Dostu İl ve daha sonra çalışmalarını bir adım daha ileri taşıyarak “Altın Bebek Dostu İl” olmaya hak kazanmıştır. İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından ilimizdeki bulunan hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerinde başarılı çalışmalar yürüterek, bunun yanında vatandaşlara yönelik anne sütü ve emzirme konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla birçok sosyal çalışma yapmaktadır.

Yapılan çalışmalarla 19 Aile Hekimliği Birimimize ve Özel Bingöl Hastanesine İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Vedat Söyiler, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı İrfan Günerigök ve Birim Sorumlusu Dr. Bilal Buzgan tarafından plaketleri verildi.

Bebek Dostu Sağlık Kuruluşu Unvanı alan birimlerimize başarı dileklerinde bulunan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür etti.”

 

Haber kaynağı ;https://www.bingolonline.com/

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden rrandevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık